Наш відпочинок і паломництво в Греції

.

З 22 червня по 6 липня 2017 року учні, батьки та вчителі нашої недільної школи відпочивали в сонячній Греції. Ця поїздка була організована на запрошення митрополита Кітруського, Катерінінського і Платамонаського Георгія. Після триденної подорожі наша група прибула до м. Салоніки, а звідти до м. Катеріні, де й перебувала 9 чудових днів.

У неділю 25 червня ми взяли участь у Літургіі в храмі на честь св. влмч. Димитрія Солунського в селі Като Мілья, що поряд з містом Катеріні, яку очолив владика Георгій. На проповіді Владика сказав чудові слова про те, що хоча в нас різні мови та різні звичаї, є щось більше, що об’єднує нас, – віра в Єдиного Бога та життя за його заповідями. У свою чергу о. Миколай висловив щирі слова привітання від усіх нас та вручив подарунок Владиці.

Прихожани храму влаштували для нас по-родинному теплий прийом. Найкращі враження залишилися у нас від спілкування з матушкою Георгією та матушкою Метаксією. Ми прекрасно розуміли один одного, хоча й розмовляли різними мовами, а старенький о. Димитрій, який скоро святкуватиме своє 80-річчя, нагадав нам доброго казкового чарівника.Утому від переїзду як рукою зняло після активного відпочинку на морі, якому ми присвятили увесь наступний день.

27 червня ми відвідали монастирі Метеори, які розміщені на скелях висотою 600 метрів над рівнем моря. Вони відомі вже з X століття разом з Афоном як один із центрів православного чернецтва в Греції. У 1988 році монастирі увійшли в список об’єктів світового значення. Упродовж всієї історії, за різними даними, існувало 22 чи 24 монастирі та чисельні одиничні келії, каплички, скити, печери, затвори, розсіяні по всіх горах. Нині діють усього 6 монастирів: 4 чоловічих і 2 жіночих. Нам вдалося відвідати 2 монастирі: монастир св. Варлаама та монастир св.  Стефанія, з мощами св. Харлампія, де ми змогли помолитися та прикластися до святинь. Хоча доводилося робити усе дуже швидко і було багато туристів, однак ми змогли не тільки намилуватися красою монастирів, а й справді відчути благодать Господню на цих святих місцях.

Після цього з Божою допомогою наша група прибула до порту Ігуменіца, і на паромі ми вирушили в гості до свт. Спиридона на о. Корфу. Це була незабутня подорож для дорослих і справжнє свято для дітей. Усю дорогу діти годували чайок, які летіли за кораблем, милувалися краєвидами та неповторними кольорами Адріатичного моря. У всіх нас було дивне й трепетне відчуття, що ми їдемо в гості до рідної людини, і там нас дуже чекають. Важко передати словами емоції, які переповнювали наші серця, коли ми увійшли до храму свт. Спиридона. Ніхто не приховував хвилювання та сліз радості від зустрічі з Покровителем нашого храму, з нашим улюбленим святим.

Наступного дня після завершення Літургії ми змогли прикластися до мощів Святителя. Служіння акафіста свт. Спиридону об’єднало усіх паломників, які були в храмі: з Єрусалима, Санкт-Петербурга, Москви, Мілана, Києва, Чернівців та інших міст. Той день подарував нам приємні зустрічі, так вже після того, як помолилися і прочитали акафіст, в одному зі священиків о. Миколай упізнав свого колишнього студента. Після повернення з о. Корфу ми відвідали концерт у парку м. Катеріні. Це був благодійний захід, організований місцевою Митрополією для допомоги дітям-сиротам та приурочений до закінчення навчання в школі, яке у Греції буває не у травні, як звично для нас, а в кінці червня. Звучали пісні грецького композитора, написані в стилі народної грецької музики. Ми були приємно вражені талантом та професіоналізмом юних артистів та високою організацією цього концерту. Хоча ми й не розуміли змісту пісень, ці чудові мелодії ще довго після концерту звучали в наших серцях.

29 червня для нас була організована екскурсія в у природний музей гори Олімп. Кваліфіковані екскурсоводи розповіли нам про природні особливості цього заповідника та його мешканців. Цю розповідь доповнив пізнавальний 3D-фільм.

Також на горі Олімп знаходиться монастир св. Діонісія Олімпійського. Це один з найстаріших монастирів, центр грецького православ’я та просвітництва. Він знаходиться на північному схилі гори, на висоті 900 м над рівнем моря, між двома гірськими ріками на 18 км від м. Літохоро. Старий монастир був заснований близько 1542 р. преподобним Діонісієм Олімпійським. У роки потрійної, германо-італо-болгарської окупації Греції (1941–1944 рр.) монахи підтримували партизанський рух і як наслідок – монастир був зруйнований німецькими військами. Залишилися лише руїни старого монастиря, куди ми, на жаль, не змогли потрапити. Нам розповіли про життя і подвиги св. Діонісія Олімпійського, ми змогли приклонитися до мощів святого, а також нам відкрили для поклоніння частинки мощів св. апостолів, друга Ісуса Христа Лазаря, св. Мокрини та частинку Животворного Хреста Господнього.

У суботу 1 липня ми відвідали Свято-Іоанно-Богословський монастир поблизу містечка Суроті, що недалеко від Салонік. Це місце вічного спочинку старця Паїсія Святогорця. Для багатьох з нас старець Паїсій був наставником через свої повчальні книги. Ми навіть не сподівалися побувати біля його могилки. Нас вразив особливий спокій на території монастиря і тиша… напевне, можна сказати дзвінка тиша, коли невимовно звучать щирі молитви, які у своїх серцях промовляли люди, чекаючи в черзі, щоб постояти біля могилки Старця. А після цього ми побачили храми та монастирі м. Салоніки: поклонилися мощам св. влмч. Димитрія Солунського, відвідали монастир св. Феодори та храм, у якому спочивають мощі свт. Григорія Палами.

У неділю 2 липня нас запросили на престольне свято в храм св. Косьми та Даміана в село Нео Кераміді, що поряд з містом Катеріні. Після літургії, яку очолював владика Георгій, на святковій трапезі ми вручили Владиці пам’ятний подарунок, який діти та батьки створили власноруч. Це синьо-жовтий плакат, на якому є фото з нашого відпочинку, записані наші враження та слова подяки. Символічні кольори та українські рослинні символи мають нагадувати, що наша група з України, а на синьому фоні ми зобразили те, що нам запам’яталося у Греції: оливкову гілочку, колону, що символізує грецьку архітектуру, кораблик та грецькі традиційні орнаменти. Увечері ми відвідали цікавий і трохи незвичний для нас захід: концерт сучасної музики, організований приходом св. Анни м. Катеріні https://youtu.be/APJT_Yl6Emc. Уся його незвичність полягала в тому, що він відбувався прямо навпроти церкви, а місцем для глядачів були сходи храму. Приємно було бачити багато молоді. І всім нам відразу впало в око те, що ця молодь вміє радіти щиро, культурно і без допомоги алкоголю. Як пояснили священики нашому о. Віталію це свідомий хід: хай краще молодь збирається біля храму, спілкується, розважається відкрито, не боячись. На закінчення свята владика Георгій подякував організаторам, а о. Віталій від усіх нас на сцені звернувся до владики та усіх греків з подячним словом.

І звичайно море… Егейське солоне море. Попри таку насичену програму, поміж екскурсіями та іншими заходами, ми виділяли кожну вільну хвилинку, щоб поплавати в його теплих обіймах.

Чудові спогади допомогли нам подолати досить нелегкий шлях додому. Але ми відчували підтримку покровителя нашого храму св. Спиридона, і знали, що вдома нас чекають рідні, а по приїзді біля рідного храму щирою посмішкою нас зустріне о. Миколай, який перебував з нами тільки перших декілька днів, залишивши керівництво групою о. Віталію. Напевне, на денці кожного серця жевріє надія, що це не остання наша подорож до сонячної Греції. Будемо молитовно сподіватися.

 

А поки хочемо поділитися з усіма своїми приємними враженнями та міркуваннями:

Виктор Минюков

Если меня кто-то спросит, что в поездке было самое интересное или важное, я скажу, что все было здорово! А самое главное – это наша группа, в которой всегда было заметно любовь, понимание, терпение, поддержку. Да, было много интересного: монастыри, святыни, наш св. Спиридон Тримифунтский, также пляж, море, вечеринки, концерты. Но самое главное – это отношения между нами, которые проявились в своем лучшем виде! Кто-то уставал, болел, проголодался или испытывал какие-то неудобства и обязательно находился тот, кто помогал, утешал, кормил, защищал и разделял радость. Слава Всевышнему Господу!

 

Степан та Олена Синчуки

Це найвражаючий відпочинок в нашому житті! Ми пізнали не туристичну, а справжню Грецію! І закохались в неї... Навіть не можна виділити, що вразило і сподобалось найбільше, бо кожна хвилина без винятку була особливою і щасливою. Навіть переїзди по 10 годин були цікавими, веселими і пізнавальними. Нас приймали дуже добрі й позитивні люди, тому в нас склалось враження, що всі греки такі:) Ми були на службі в грецьких храмах, і до глибини душі нас вразили мова, піснеспіви, і взагалі поведінка. А скільки святих місць ми відвідали!!! Після цього ніби виростають крила і додається море енергії, доброї енергії, якою хочеш поділитися! Ще вразило ставлення людей до церкви і навпаки - церкви до людей. Усе настільки просто і від душі, справжня гармонія велична, всеохопна й безкорисна. Нас запросили на благодійний концерт, де виступав хор з оркестром місцевої гімназії. І весь виступ – мурашки по шкірі, іншими словами не опишеш. Коли на сцені більше сотні дітей зливаються в єдину мелодію й пісню... Як каже о. Миколай, це просто БРАВО!!! Ми закохалися в грецьку музику! Ще дуже багато можна розказувати про нашу поїздку і місця, які ми відвідали. Але найбільше хочемо подякувати за це подароване нам щастя! Усім, хто організовував, допомагав, годував, возив, приймав і хвилювався за нас – нехай Вам повернеться кожна секунда нашого щастя роками і добром усотеро!

 

Людмила Рижа

У Греції вразило те, що люди і церква є єдиним організмом. Ще сильне враження особисто на мене справило те, що для нашої паломницької групи в монастирському музеї відкрили мощі святого праведного Лазаря. Знаючи більш-менш програму поїздок, я уявляла ту чи іншу подію, а от поклонитися мощам сучасника та друга самого Ісуса Христа – це саме по собі ЧУДО!!!!

 

Наталья Нагорнюк

Мы всегда хотели попасть к покровителю нашего храма свт. Спиридону, но это было больше мечтой, чем реальностью. И вот Чудо!!! Мы поехали! С этого момента в душе появилось чувство, что Святой рядом и Он ждёт нас. Это ощущалось во время поездки везде. Не смотря на длительность поездки, мы получили море впечатлений. За окном автобуса пробегали чудесные пейзажи Украины, Румынии, Болгарии, Греции! Было очень красиво и интересно! Нас очень тепло и сердечно встретили, была насыщенная программа, яркие встречи и тёплое море!!! Мы узнали много интересного о Древней Греции! Посетили несколько местных храмов, монастырь св. Дионисия Олимпийского (здесь нам благословили преклониться перед мощами Дионисия Олимпийского, Лазаря Четверодневного, апостолов Луки и Павла, частичкой Животворящего Креста Господня), могилку с мощами преп. Паисия Святогорца (в монастыре св. Иоанна Богослова, который расположен близ селения Суроти), храм Арсения Кападокийского, базилику Димитрия Солунского в городе Салоники. И вот долгожданный и такой родной о. Керкира!!! Наша встреча со свт. Спиридоном Тримифунтским для меня была незабываема. Как только мы подошли к улице, которая ведет к храму, хотелось уже бежать, все ускорили шаги. На глазах выступили слезы. Слезы радости от близкой встречи! Это непередаваемое чувство, которое было, я думаю, не только у меня. Я думала о том, что я ему сейчас скажу, за кого буду молиться. Святитель нас ждал!!! Мощи были открыты для поклонения (Чудо!!! Ведь говорили, что в это время рака всегда закрыта). Я не могу описать те чувства, которые я ощутила, это были и слезы радости от встречи, и благоговение перед такой Святыней, и благодарение Господу за то, что сподобил приехать сюда, и столько счастья!!! Эти чувства я храню в своём сердце и не забуду никогда! Ещё меня впечатлило и было очень приятно от того, что нас везде узнавали, знали, что мы славяне, дружелюбно интересовались откуда мы именно: Россия? Украина? Беларусь? Искренне улыбались. Чувствовалось, что все мы братья и сестры, несмотря на национальность. Благодарю Бога за эту возможность побывать в Греции, за нашего Покровителя, за наших всех батюшек, за возможность быть прихожанкой нашей большой христианской семьи!

 

Даша Нагорнюк

Я очень давно мечтала посетить Грецию и приложиться к мощам свт. Спиридона, покровителя нашего храма, святые мощи которого находятся на о. Корфу (Керкира). И тут появилась такая приятная возможность побывать в тех святых местах! Я чувствовала себя в каком-то необыкновенном состоянии, когда узнала об этой замечательной поездке!!! В этом путешествии мне навсегда запомнилась каждая мелочь, каждая секундочка времени, проведенного в Греции!!! Были очень интересные экскурсии, Эгейское море, посещение многих святынь, монастырей, храмы, музеи, чудесный паром, чайки, которых мы кормили. Я даже не могла себе представить, что приложусь к мощам стольких святых! Я для себя решила, что Греция очень гостеприимная страна, и в ней живут настоящие христиане, которые отдают все самое лучшее своему ближнему! Большая благодарность организатору поездки о. Николаю, экипажу автобуса, нашей прекрасной группе! Слава Богу за все!

 

Олена Тіторчук

Острів Корфу вражає всім тим, чим вражає і вся Греція – яскравими фарбами, синім, як гуаш, морем, полуденною спекою, старовинними православними храмами, смачною їжею і доброзичливими місцевими жителями. Вразила природа й архітектура цього місця. Ми відвідали головний храм, де вже багато століть у срібній раці зберігається найцінніший скарб острова – нетлінні мощі свт. Спиридона Триміфунтського. Внутрішнє оздоблення храму чудове, особливо стелі та іконостас. Служба саме в цій церкві для нас особлива. На окрему увагу заслуговують Метеори. Коли наша група приїхала в це дивовижне місце, захопленню не було меж. Вигляд навколо приголомшливий: видно місто внизу, а вгорі, на вершечках скелястих гір, як ластівчині гнізда, примостилися невеликі монастирі. Метеори в перекладі означають "висячі в хмарах". Монастирі ніби й справді витають між небом і землею. Усі монастирі діючі. Вразило те, що на таку величезну висоту будівельні матеріали монахи піднімали самі, без ліфтів, без кранів. Ось що значить віра й бажання. Стільки барв моря ми не бачили ніде: небесно-блакитне, блакитне, густо-синє, смарагдове. Це не можна описати, це потрібно бачити! Незважаючи на тривалість поїздки, деяку втому, враження залишилися незабутніми.

 

Іванна Булах

Поїздка в Грецію мені дуже сподобалася, завжди мріяла туди поїхати, і ось моя мрія здійснилася! Нас дуже гарно скрізь приймали. Також мені дуже сподобалася подорож на о. Корфу: дуже гарний краєвид, чудові чайки, яких ми годували. Також я дуже рада, що побувала в храмі свт. Спиридона Триміфунтського, помолилася, приклалася до мощів, побувала на чудовому грецькому богослужінні, отримала благодать, яку не можу передати словами. Церкви там дуже гарні. Метеори – це екстрим, краса! Було дуже високо, але таких чудових неперевершених скель я ще в своєму житті не бачила. Хоча було дуже спекотно, заради цього можна було й потерпіти. Люди дуже веселі та ввічливі, а море – чисте. Я дуже вражена цією поїздкою, та думаю, що запам’ятаю її на все життя. Сподіваюся, що це не остання поїздка. Усім дякую

 

Зоя Тертична

Мої враження від поїздки – найкращі, краєвиди – чудові, неможливо відірвати ока, хотілося в кожному місці, де ми були, зупинити час, щоб якомога більше наповнити душу тією духовною та природною красою. Люди, з якими ми спілкувалися, добрі, дуже привітні, дійсно, як сонце, що дарує тепло та світло. Це величезний досвід спілкування з іншою нацією, яка теж має свої плюси та мінуси. Вразили храми та монастирі. Не дарма кажуть: «Поїхав один раз, будеш мріяти про наступну поїздку» – і це правда. Дуже вдячна Богу та організаторам за прекрасну змогу доторкнутися до святинь. Нехай усіх оберігає Господь!

 

Людмила Колєснік

Після такої подорожі емоції переповнюють. Важко визначити, що сподобалося найбільше, коли все таке чудове. Як відомо, атмосферу створюють деталі. Найбільше мене вразили вази з гільз, які прикрашають монастир св. Діонісія Олімпійського. Це справді рукотворні шедеври. Дивлячись на них, розумієш, який великий творчий потенціал закладений Господом у людині і яка велика довіра Бога до людини, адже вона має право вибору: куди спрямувати цей потенціал – руйнувати і знищувати чи творити красу й заново відтворювати первозданну гармонію.

 

Сєрой Світлана

Поїздка в Грецію дала мені багато нових відчуттів, надихнула на роздуми. Так, під час Літургії у селищі Нижня Яблунівка (так перекладається з грецької назва селища Като Мілья) аж дух захоплювало від співів, від почуття величності і краси, близькості Бога. Ми були на Літургії після трьох днів поїздки (автобусом від Києва до місця призначення). І згадалися часи, коли ходила в походи в Кримські гори: ідеш – важко, рюкзаки важкі та ще й вгору йти. Але коли піднявся і бачиш ту красу, яка відкривається, ні про які труднощі не згадуєш. Тільки розумієш: заради того, щоб побачити таку красу, варто йти, варто підніматися! А яка сімейна, дружня атмосфера відчувалася під час концерту в м. Катеріні, де виступав шкільний ансамбль. Амфітеатр під відкритим небом зібрав більше 1000 глядачів! Треба зауважити, що концерт був благодійним: глядачі приносили продукти для літніх людей, для дітей. Там навіть тварини поводяться спокійно, не боячись, що їх може хтось скривдити: на початку концерту на сцену вийшла величезна біла собака, але ніхто! не відреагував на це, не став хвилюватися, не почав виганяти її зі сцени. А собака наче перевірила чи все в порядку, пройшла по сцені і лягла скраєчку біля музик Надзвичайні відчуття були під час відвідин могили старця Паїсія Святогорця. Якась надзвичайна тиша була навколо. А коли смакували лукум біля храму, здалося, наче пригощання отримали з його рук. Наскельні монастирі завжди вражають. І Метеори не виняток. Це така велич! І відповідь, як людські руки могли побудувати такі храми високо в горах, неможливо знайти. Яке подвижництво служити Богові в таких непростих умовах. Не можу не згадати храм св. Діонісія на горі Олімп. На жаль, в старий храм ми не потрапили. Були в скиті. Але монахи докладно розказали нам про історію монастиря та служіння св. Діонісія. Поїздка на о. Корфу – одна із родзинок відвідин Греції. Переправа пароплавом від Ігумениці до о. Корфу – це яскраві почуття від годування чайок, які ловили хліб в польоті або вихоплювали хліб прямо з рук. Скільки радості від цього було в очах і в дорослих, і в дітей. Я сама, як дитина, раділа тому, що я на пароплаві! Приїхавши до готелю, зібралися до храму свт. Спиридона Триміфунтського. Багато дітей забажало плескатися в басейні. Мене здивував мій син, який твердо мені повідомив про своє рішення: «Я їду до храму. Ми ж не заради купання сюди приїхали». І ще декілька діточок приєдналося до групи дорослих, які рушили до храму. А свт. Спиридон Триміфунтський наче чекав нашого приходу: рака була відкритою, і ми вклонилися йому! А за нами раку закрили. Наступного дня всі пішли на Літургію. Співи грецьких монахів настільки вивели мене зі звичного стану, що, здалося, наче відлітаєш, втрачаєш землю під ногами. А співи нашої групи, читання акафісту додало життєвої енергії всім, хто знаходився в храмі! Ми були вдома! Так, відчуття дому, порятунку і допомоги! Незабутні відчуття. Церква – молодь – пісня – життя! Таке поєднання відбулося під час концерту, що влаштувала парафія храму св. Анни в м. Катеріні. Для нас це було незвично: перед церквою співають рок-пісні, смажать шашлики (у Греції на той час піст уже закінчився), танцюють. Поряд священики. Усі задоволені. Усі щасливі. Греки надзвичайно гостинна нація. Вони приймали нас із такою любов’ю! Хочеться вклонитися їм і подякувати від усього серця за такий чудовий прийом.

Карта проїзду

Банківські реквізити храму


Релігійна громада парафії на честь святителя Спиридона Триміфунтського в Святошинському р-ні м.Києва ЄДРПОУ 36620918 Рахунок № UA403807750000026000056145145 в ПАТ КБ "Приватбанк" МФО 380775 

Наші контакти

Адреса храму:
м. Київ, просп. Леся Курбаса, 7-Д

Телефон:
044 360 04 77

Email:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.