Нотатки паломника, що відвідав острів святого Спиридона

"... На острів Керкіра (Корфу) паломники добираються з Ігуменіци. Багато жителів цього портового міста працюють на Корфу, тому двічі на день - вранці і ввечері - туди відправляються невеликі судна -« Святий Спиридон »і« Свята Феодора ». Святитель Спиридон Триміфунтський і благовірна цариця Феодора, мощі яких знаходяться на Корфу, дуже шановані у греків, тому їх імена місцеві рибалки привласнюють і своїм невеликим човнам і катерам.

Корфу, розташований на південному заході Греції, - найзеленіший з усіх островів Іонічного моря. Це благодатний край, омитий з усіх боків теплими морськими водами, з якого майже не йде літо. Аквамаринову море, вічно блакитне небо, невисокі гори, суцільно вкриті оливковими гаями і кипарисами, затишні бухти і заливчики, доброзичливий православний народ, стародавні храми, яких в невеликому містечку (за нашими поняттями - селищі), теж носить назву Корфу, налічується цілих тридцять п'ять , ваблять сюди прочан і туристів зі всього світу.

Розташований на перехресті морських шляхів, Корфу багаторазово піддавався нападу завойовників. Однак він завжди залишався грецьким і православним по духу.

Острів вражає своєю мальовничістю. В його вузьких вуличках петляють, де між будинками прямо над головою протягнуто білизна, легко загубитися. Але навіть вперше ступив на Корфу паломник ніколи не заблукає, тому що досить вимовити заповітні слова «Agios Spiridonos», і будь-який житель, навіть дитина, покаже вам вулицю, на якій велично височіє кафедральний собор, де спочивають нетлінні мощі святителя Спиридона Триміфунтського. Дзвіниця собору видно звідусіль.

Щоб зрозуміти, наскільки Спиридон Тріміфунскій шанують на Корфу, потрібно побути в храмі кілька годин. Здається, це центр тяжіння для всіх жителів острова, місце, навколо якого будується вся їх неспішна, розмірене життя. Протягом усього дня храм ні на хвилину не буває порожній. І справа не тільки в численних паломників. Сюди постійно заходять місцеві жителі, прикладаються до раки з мощами святителя, беруть свічки. На відміну від наших храмів, тут продають не тільки маленькі, а й величезні свічки - майже в зріст людини. Їх ставлять на вулиці, перед входом до собору, де обладнаний спеціальний свічник. Зрілі люди благоговійно сидять у храмі, спостерігаючи за подіями. Зазвичай о п'ятій годині вечора раку з мощами святителя відкривають, і вибудовується величезна черга з бажаючих прикластися до святині. Благодаттю Божою чесні мощі св. Спиридона збереглися нетлінними і, що особливо чудово, шкіра плоті його має звичайну для людського тіла м'якість.

Внутрішній розпис собору здається незвичайною: мармуровий іконостас, незвичного вигляду ікони в золотих рамках на склепінні. По всьому собору і над ракою з мощами на ланцюжках висить велика кількість металевих фігурок із зображенням кораблів, машин, окремих частин тіла ... Кажуть, ці фігурки подаровані тими, хто отримав допомогу у вирішенні своїх проблем за молитвами святителя Спиридона.

Знаменитий старець Амвросій Оптинський в одному зі своїх листів до духовних чад згадує про чудо, свідком якого став великий російський письменник Микола Гоголь під час закордонної подорожі. Як і багато інших російських літераторів і філософи, Гоголь часто відвідував Оптину пустель і одного разу розповів про те, що трапилося свого духівника і всієї монашествующее братії.

У той день, коли Гоголь приїхав на Корфу на поклоніння святому Спиридону, віруючі, як це заведено щороку 12 (25 за новим стилем) грудня, з великою урочистістю обносили святі мощі навколо міста. При цьому всі присутні зазвичай благоговійно і трепетно ​​прикладаються до них. Проте цього разу серед них знаходився якийсь англійський мандрівник, вирощений на скепсис і раціоналізмі протестантської культури. Він дозволив собі зауважити, що, по всій видимості, в спині угодника зроблені надрізи, і тіло ретельно набальзамовано. Трохи пізніше він підійшов до мощів ближче. Яке ж було його межує з жахом здивування, коли мощі святого на очах у всіх повільно підвелися з раки і звернулися своєю спиною саме до цієї людини, немов пропонуючи йому особисто переконатися у відсутності «надрізів» ... Гоголя це диво потрясло до самих глибин душі.

За молитвами святителя Спиридона - небесного покровителя острова - на Керкірі відбувалися багато чудес. У XVII столітті під час страшної епідемії чуми жителі острова ретельно молилися святому з проханням про допомогу. В одну з ночей вони побачили над собором чудное сяйво, і незабаром епідемія відступила. У 1716 році турки оточили Корфу щільним кільцем. П'ятдесятитисячна військо і значне число кораблів здійснювали засідку, відрізавши виходи до моря і суші. У цей час Корфу, як і сусідні острови, був окупований італійцями. На світанку святитель Спиридон з'явився перед рядами противника, тримаючи в правій руці виблискує меч. Агаряни прийшли в жах і почали тікати. У роки Другої світової війни авіаційна бомба, скинута з літака на храм святителя Спиридона, вибухнула в повітрі, не завдавши ніякої шкоди будівлі.

У 2002 році на Корфу у Новій фортеці відкрили пам'ятник адміралу Ф.Ф. Ушакову (1745-1817), що представляє собою барельєф з мармуру і бронзи (скульптор В. Айдіна). Ім'я російського адмірала давно носить одна з вулиць міста Керкіри. На вильоті далекого ХVШ століття російські війська під командуванням російського флотоводця вибили з місцевої фортеці французів, що дозволило грекам здобути свободу. То була вершина флотської і християнської служби Ушакова. Навіть Суворов жалкував: «Навіщо я не був тоді при Корфу хоча б мічманом!» 27 березня, в перший день Святої Пасхи, Ушаков призначив урочисте Богослужіння з виносом мощей св. Спиридона Триміфунтського. На згадку про звільнення Корфу вдячні жителі острова піднесли адміралу золотий меч, всипаний діамантами. У 2001 році Феодор Ушаков був зарахований до лику святих. Зараз у храмі святителя Спиридона зберігається дар Росії - ікона святого праведного воїна Феодора (Ушакова) з частками його мощей ".

Світлана Рябкова

Карта проїзду

Банківські реквізити храму


Релігійна громада парафії на честь святителя Спиридона Триміфунтського в Святошинському р-ні м.Києва ЄДРПОУ 36620918 Рахунок № UA483052990000026005026703561 в АТ КБ "ПРИВАТБАНК" МФО 380775 

Наші контакти

Адреса храму:
м. Київ, просп. Леся Курбаса, 7-Д

Телефон:
098 777 10 27

Email:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.