Митрополит Керкірський Нектарій: «Святитель Спиридон Тримифунтський - наш улюблений святий»

На прохання Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, з благословення Священного Синоду Елладської Православної Церкви, було прийнято рішення 26 квітня нинішнього року доставити в Україну десницю святителя Спиридона Тримифунтського.

Відвідавши під час зйомок фільму про святителя Спиридона острів Керкіру в Греції, де покояться мощі святого, телевізійна група духовно-просвітницького телеканалу «Глас» побувала в гостях у митрополита Керкірський, Пакський і Діапонтійських островів Нектарія. Напучуючи журналістів, напередодні свого візиту в нашу країну владика Нектарій передав архіпастирське благословення й усім жителям України. «Вітаю вас на Керкірі - острові святого Спиридона, який відомий не тільки своєю природною красою, рослинністю, пляжами, стародавніми пам'ятками, а й тим, що тут знаходяться мощі святителя Спиридона, єпископа Тримифунтського з Кіпру.

Історія набуття святих мощей

Мощі святителя Спиридона були перенесені на Керкіру після падіння Константинополя в 1453 році і після тривалої подорожі були доставлені сюди священиком на ім'я Георгій Калохеретіс. Він, перебуваючи в столиці під час облоги міста турками, з метою не допустити наруги святих мощей мусульманами, забрав мощі святителя Спиридона, а також мощі цариці Феодори, які зараз почивають у кафедральному соборі нашої митрополії.

Свята Феодора відома тим, що сприяла відновленню шанування святих ікон в Православній Церкві. Історія свідчить, що священик Георгій Калохеретіс вивіз мощі з Константинополя таємно: загорнув їх у матерію і занурив на в'ючна тварина. Після тривалої подорожі він прибув у містечко Паргу, що неподалік від Керкіри, де нетлінні мощі святителя Спиридона і цариці Феодори знаходилися близько 2 років, після чого були перенесені на острів. Спочатку мощі святителя Спиридона належали родині священика Георгія Калохеретіса, після чого були передані спорідненої їм родині Булгаріса. Таким чином, мощі святого передавалися у спадок в роду ієрея Георгія Калохеретіса. Святиня не була передана священної митрополії Керкіри, Пакса і Діапонтійських островів, тому, що в заповіті ієрея Георгія Калохеретіса було сказано, що святі мощі будуть належати родині Калохеретісов і повинні передаватися від покоління до покоління до тих пір, поки цей рід з кожного свого покоління буде давати одного священика. Проте в 60-і роки мій попередник - митрополит Керкіри Мефодій не висвятив представника цієї родини були священиками, в результаті чого святі мощі перейшли під володіння Керкірський митрополії.

«Численні явища чудес ми почитаємо хресними ходами!»

... Чудес від святителя Спиридона так багато, що ті люди, які були облагодіяні святим, приходять із вдячністю і благоговінням, щоб подякувати святого за молитовне заступництво. Перш за все, він зробив багато великих чудес тут - на нашому острові. Трохи часу минуло після принесення мощей, коли наш острів вразила чума. Люди вмирали сотнями. І дивовижним втручанням нашого Святого ця хвороба повністю припинилася. Тоді венеціанське уряд, який в той час керувало островом, вирішило організувати хресний хід зі святими мощами святителя Спиридона в якості подяки за те чудесне втручання, яким він врятував наш острів. З тих пір і був встановлений звичай, щоб кожне Вербну неділю відбувався хресний хід з мощами Святителя. Мощі святого обносять по дорогах і стежках нашого острова, щоб він благословив і освятив наші місця. Здійснюємо ми ще й інший хресний хід, також присвячений позбавленню острова від іншої епідемії - голоду. Здійснюється він кожну першу неділю листопада. Ця традиція живе досі. Люди беруть участь у цих хресних ходах з великим благоговінням і вдячністю святому Спиридону: його святими молитвами жителі Керкіри врятувалися від голоду, коли на острові не було навіть хліба. Саме тоді в порт прибув наповнений пшеницею корабель, який йшов у Європу. Тоді люди, отримавши пшеницю, змогли спекти хліб і відсвяткувати Великдень (оскільки чудо це сталося напередодні світлого Христового Воскресіння). З тих пір рішенням венеціанських властей у Велику Суботу також відбувається хресний хід на знак подяки за порятунок нашого острова від голоду. Є у нас і ще один хресний хід, присвячений нашому святому. Цей хресний хід ми здійснюємо 11 серпня. Тоді наш острів знаходився під загрозою захоплення турками-османами. У той час коли вся Греція була під турецьким ярмом, а Ептаніса (група островів, в яку входить) була вільною. Коли турецькі військові кораблі оточили острів, святий Спиридон, почуй молитвам мешканців острова, справив на море великий шторм, у результаті якого були потоплені всі кораблі, весь турецький флот. Це чудове позбавлення приписується святому Спиридону, який врятував острів від облоги і турецького рабства. На згадку про це події ми щорічно здійснюємо ще один хресний хід 11 серпня в подяку за позбавлення Святителю острова. Все це і багато іншого робить відпочинок в Греції більш насиченим, корисним і різноманітним.

Таємничі перекази і ... незмінне молитовне заступництво Святого

Ось такі чудеса були вчинені на нашому острові. Буває, що багато разів приходять люди до раки з мощами, а вона не відкривається, тоді кажуть, що святий залишив раку і знаходиться поруч з хворими, щоб їх підтримати, або поруч з бідними, щоб допомогти їм, або ж на море, щоб врятувати що знаходяться в небезпеці. Згідно з переказами, колись в раку поряд з мощами знайшли морську траву. Люди витлумачили це так, що святий, коли раку була закрита, знаходився в морі, щоб допомогти морякам, зазнавали лихо.

Ми кожен день відчуваємо присутність Святого. Місцеві жителі - керкірци, не починають своїх справ, поки рано вранці не прийдуть до святих мощей, щоб поставити свічку, помолитися, прикластися до покровителя і батькові нашого острова, після чого зі світом приступають до виконання задуманого. Це вони роблять не за звичкою, а свідомо.

Також і діти, які йдуть до школи, спочатку заходять до святителя Спиридона, прикладуться, а після йдуть на уроки.

Святий робить чудеса кожен день. У нас є безліч свідчень, що він відвідує болящих. Було дуже багато зцілень людей, хворих на рак. Зцілюються і люди,страждають і від інших хвороб. До святого приходить дуже багато бідних і нужденних, звертаючись до нього зі своїми проблемами і бідами. Святий допомагає всім! Я особисто був свідком наступного випадку. Близько року тому приїхала одна родина з Афін з маленьким дворічною дитиною. Вони приїхали, щоб принести в дар святому два Башмачка, які ми, згідно з традицією, міняємо кожен рік. Вони розповіли, що коли дитині було близько року, і він міг вже щось говорити, то розповів батькам, що бачив уві сні дідуся з сивою бородою, який сказав дитині: «Скажи своєму татові і мамі, щоб вони принесли мені мою червону взуття, яку я ношу». Природно, батьки задалися питанням, що це означає? З'ясували, що саме святий Спиридон на Керкірі є тим, хто «носить» такого роду взуття. Дізнавшись про це, благочестива сім'я принесла в дар святому вишиту взуття. Тепер вони щороку приїжджають до святителя Спиридона і з великою любов'ю і благоговінням поклоняються йому, вважаючи його своїм рідним, оскільки він з'явився їхній родині.

З житія

Однак у нас є безліч інших свідчень від онкохворих людей, які отримали зцілення за допомогою святого Спиридона.

Проте одна з найбільших його чудес сталося на Першому Вселенському Соборі. Тоді були суперечки щодо Едино-Троичного догмата Господа нашого Ісуса Христа. Цього не могли зрозуміти єретики. Святий тримав у руках цеглу, яка в один момент чудесним чином розпався на окремі складові: глину, воду і вогонь. Таким дивним чином святитель Спиридон довів, що як з цих трьох складових частин складається цегла (вода, глина, вогонь), так і свята Трійця - Отець, Син і Святий Дух, будучи одночасно Трьома особами, складають при цьому Одне Ціле (монади).

Багато чудес звершив Святитель за свого життя. У житії сказано, що деякі люди прийшли до нього і почали вимагати якісь речі, які вони дали його дочки, яка померла як раз в час, коли Святий перебував на Першому Вселенському Соборі. Тоді святитель Спиридон, який не знав подробиць цієї справи, пішов на могилу своєї дочки Ірини та спитав її: «Дочка моя, де знаходиться те-то і те-то, яке від мене вимагають?» Дочка вказала йому місцезнаходження речей. Саме тому в тропарі святому говориться: «Мертву дочку свою закликав єси і відповіла тобі».

Знаємо й інше велике диво. Святий у своєму саду перетворив змію в золото. Це він зробив у відповідь на прохання бідних людей, які приходили до свого єпископа просити милостиню. Однак, святитель не мав великих грошей, щоб роздавати всім людям.

Одного разу прийшов до нього бідна людина і попросив милостині, оскільки повинен був віддати борг. Святий сказав йому: «У мене немає, але ... почекай трошки ». Пішов у свій сад,побачив там змію і наказав їй перетворитися в золото. Даючи золоту змію біднякові, наказав: «Віддай це тим, кому ти винен. Іди, працюй, збирай гроші, і коли віддаси цій людині свій обов'язок, тоді повернеш мені цю золоту змію ». Так і сталося. Коли цей бідняк, якому святий надав допомогу, віддав свій борг, тоді забрав золоту змію і віддав її святому. Випустивши її в сад св. Спиридон сказав: «Ти свою справу зробила, з Богом!». І змія із золота знову перетворилася на живий організм і поповзла. Ці та багато інших чудеса, в яких людинолюбство, добрість, непамятозлобіе святого зробили так, що благодать Божа діяла в його житті і він став великим святим нашої Церкви.

Святитель Спиридон Тримифунтський - шанований святий не тільки для Керкіри і Еллади. Він - Вселенський святий, якого любить, закликає і шанує Свята Православна Церква.

Від усього свого серця хочу побажати всім тим, хто поклоняється священним мощам святителя Спиридона, щоб він відповідав на ваші молитви. До питання про особисте життя Святитель Спиридон допомагає в особистому житті кожному жителю Керкіри, якщо людина своєю вірою і душевним розташуванням відчуває святого у важких обставинах життя.

Святитель Спиридон є близьким святим, якого ми відчуваємо, яким живемо кожен день. Невпинно ми закликаємо його як в повсякденному нашому житті, так і в пастирському служінні. Часто, в проблемах, про які думаю, яке рішення прийняти, як правильно вчинити - відразу ж молитовно закликаю святого. Він мене просвіщає, дає мені найкращий варіант вирішення проблеми, яка мене хвилює. Я відчуваю його настільки близьким свого життя, свого серця, що відчуваю якусь духовну безпеку».

Карта проїзду

Банківські реквізити храму


Релігійна громада парафії на честь святителя Спиридона Триміфунтського в Святошинському р-ні м.Києва ЄДРПОУ 36620918 Рахунок № UA483052990000026005026703561 в АТ КБ "ПРИВАТБАНК" МФО 380775 

Наші контакти

Адреса храму:
м. Київ, просп. Леся Курбаса, 7-Д

Телефон:
098 777 10 27

Email:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.